Ofte stilte spørsmål

Det beste er å booke vaksinetime på forhånd. Noen ganger kan vi ha ledig kapasitet til å vaksinere deg uten at du har bestilt time.   Dersom du kun skal hente resept på malariatabletter eller hente drikkevaksine kan du komme innom i vår åpningstid uten time, så hjelper vi deg så snart vi har anledning.

Time kan enkelt bestilles via vår hjemmeside: www.reisemedisin.no
Lenken finner du øverst på forsiden der det står «bestill vaksine her».
Time kan også bestilles via telefon, epost eller komme innom vår klinikk.

Dersom du skal på reise velger du timen som gjelder riktig antall personer og type reise.
1) Reisevaksinasjon 1-2 personer 30 minutter 
2) Reisevaksinasjon 1-2 personer 45 minutter (Afrika og backpackere)
3) Reisevaksinasjon 3-5 personer 45 minutter
4) Reisevaksinasjon 3-5 personer 60 minutter (Afrika og backpackere)
Dersom du skal til Afrika eller skal på backpacking er det viktig at du velger timen som er 45 min da dette ofte er turer som krever flere vaksiner.
5) Påfyll av vaksine 1-2 personer 15 minutter
6) Påfyll av vaksine 3-5 personer 30 minutter
Velg denne dersom du har vært på time tidligere til samme reise eller har vært på reise og kun skal ha en påfyllsdose.
7) Annen vaksine (gjelder kun en person)
Velg denne dersom du ikke skal på reise og ønsker påfyll av en enkelt vaksine f.eks oppfriskningsdose av barnevaksiner.
8) Telefonkonsultasjon
Velg denne dersom du ønsker en gjennomgang av anbefalte vaksiner eller reiseråd for ditt reisemål over telefon. Betaling gjøres via Vipps. Man kan ta velge å ta vaksiner på vår klinikk i etterkant eller et annet sted. Vi skriver ikke ut resepter på vaksiner.
De aller fleste kan med fordel bestille vaksinetime 6-8 uker før avreise. Skal du være lenger enn 3 måneder kan man starte vaksinering så tidlig som mulig (3-6 mnd før avreise).

Dersom man av ulike årsaker er sent ute, er det sjelden for sent å ta vaksine og de fleste vaksiner kan tar helt tett opp mot avreisedato.

Dersom man skal til et land med krav om gulfebervaksine må denne tas senest 10 dager før avreise, for at den skal være gyldig.
Ja, dersom dere skal på samme reise kan inntil 5 personer komme på time sammen. Opplys gjerne om hvor mange dere er når dere bestiller time. Evt. om det er voksne/barn som skal ha vaksine.

Dersom dere er mer enn 5 personer som ønsker å komme på samme time, må dette avtales direkte med klinikken.
Ja, vi vaksinerer barn. Samtykke fra begge foreldre må foreligge dersom barnet er under 16 år. Dersom kun en av foreldrene følger til timen kan man skrive ut skjema, signere dette og ta det med til avtalen.
Vi har tilgang til dine vaksiner som er registrert på Helse Norge. Dersom du har tatt reisevaksiner som ikke er registrert der, er det fint om du tar med en oversikt eller et vaksinekort.
Nei, vi hjelper deg med å bestemme hvilke vaksiner som er nødvendig utfra reisens lengde og risiko.
Nei, vi har alle vaksiner tilgjengelig på klinikken og du får satt vaksiner på timen. Time bestilles direkte hos klinikken uten henvisning.
På en konsultasjon går vi gjennom reisen din (reisemål, lengde, formål) og tidligere vaksinehistorikk. Du får så en anbefaling av vaksiner til reisen din og informasjon om andre vaksiner som også kan være aktuelle.

Dersom du trenger vaksiner får du dem på første time. Vi gir også nyttige og tilpassede reiseråd.
Ja, vi kan sette flere vaksiner på samme time. Den som vaksinerer deg vet hvilke vaksiner og hvor mange som kan settes samtidig.
De aller fleste opplever lokal ømhet på stikkstedet.

Vanligvis er det  under 10 % som opplever bivirkninger som trøtthet/slapphet og feber samme dag eller dager etter vaksinering. Noen vaksiner gir samme bivirkninger etter 5-12 dager. Den som vaksinerer deg vil informerer deg om dette på timen.
En reisekonsultasjon med vaksinasjon for 1-2 personer tar ca. 30-40 minutter. Etter at du har fått vaksine er det anbefalt å vente 20 minutter, evt. lenger ved alvorlige allergier. Tiden brukes på å gi informasjon om de ulike vaksinene, sette vaksiner og gi reiseråd tilpasset den enkeltes reise.

Prislisten finner du her: https://www.reisemedisin.no/priser/

Man betaler for konsultasjon 425kr/375kr (student) + kostpris for vaksinen + 190kr pr stikk.

Påfylltimen er 275kr/250kr (student).

Dersom du er på time og ønsker å vite prisen før du bestemmer deg for hvilke vaksiner du vil ta, så opplyser vi selvsagt om det.

Priseksempel Thailand 2 uker (ikke tatt vaksiner de 10 siste årene):  

 425kr (time)  

+ 435kr (hep A)

+300kr (dtp-ipv)

190kr x2 (materiell/tillegg)

=1540 kr.
Vi skriver kun ut resepter på malariaforebyggende tabletter.
De som tar gulfebervaksine får vaksinekort, fordi det er stort sett den eneste vaksinen det kan være krav om at skal være i vaksinekort. Dersom unntak, vil du få beskjed om dette på vaksinetimen.

Andre vaksiner kan fremvises ved å ta en utskrift på engelsk fra Helse Norge.
[grw id="4495"]
printercrosslistchevron-down linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram